Według danych IHS Markit, firmy zajmującej się analizą rynków, na świecie jest ok.
20 miliardów urządzeń podłączonych do sieci. Szacuje się, że do 2020 roku będzie już ponad 50 miliardów urządzeń podłączonych do IoT – nie tylko komputerów i smartfonów, ale również sprzętów domowych czy tzw. wearables, czyli ubrań, biżuterii i gadżetów wyposażonych w sensory zdolne łączyć się z Internetem.

Według badań przeprowadzonych przez Samsung Electronics, na razie tylko 15 proc. Europejczyków rozumie pojęcie Internet of Things. Natomiast raport IAB wskazuje, że z tym terminem spotkało się dotąd zaledwie 11 proc. Polaków. Ogromny potencjał wzrostu
w obszarze Internetu rzeczy potwierdzają nie tylko badania i ekspertyzy, lecz także zainteresowanie światowych gigantów technologicznych. W październiku, podczas Dell IoT Strategy Day w Nowym Jorku, technologiczny gigant ogłosił utworzenie nowej gałęzi biznesowej, dedykowanej rozwijaniu Internetu rzeczy.

Globalna firma badawcza IDC szacuje, że do 2020 roku wydatki na IoT będą rosły w tempie przekraczającym 20 proc. rocznie. Jeszcze w 2014 roku wartość inwestycji w ten segment w Polsce wyniosła ok. 2 mld dolarów, natomiast w 2020 roku przekroczy już 5,4 mld dolarów.

Internet rzeczy korzysta z innowacji w obszarze infrastruktury, które usprawniły łączność. Przykładowo, tylko 20 procent globalnej populacji jest obecnie objęte sieciami o niskiej mocy (LPWAN), które umożliwiają komunikację między podłączonymi urządzeniami, jednocześnie optymalizując zarówno koszty, jak i wymagania dotyczące zużycia energii. Jednak do roku 2022 spodziewamy się, że 100% populacji będzie miało zasięg LPWAN. Postęp technologiczny zmniejsza zapotrzebowanie na moc, zmniejsza koszty i promuje rozwój bardziej zintegrowanych rozwiązań IoT.

Najwięcej zastosowań IoT będziemy mogli zaobserwować najprawdopodobniej
w przedsiębiorstwach zajmujących się motoryzacją, transportem, handlem detalicznym czy produkcją, w tym zarządzaniem łańcuchem dostaw, ale także w firmach medycznych.

Pojawienie się standardów obsługujących LPWAN, w tym LoRa, NarrowBand IOT i Sigfox, umożliwi wdrożenie czujników IoT na dużą skalę w wielu obszarach, w tym w rolnictwie (analiza warunków glebowych), bezpieczeństwie (ogólnomiejski monitoring jakości powietrza), i jakości dostaw (śledzenie logistyczne w czasie rzeczywistym wzdłuż łańcucha dostaw).

Przykładowo, czujniki lidarowe, oparte na laserach, skanują i wykrywają otoczenie, pozwalając na autonomiczne poruszanie się pojazdów. Ich cena spadła ponad 10-krotnie w ciągu ostatnich ośmiu lat i oczekuje się, że spadnie ponad 65-krotnie w ciągu następnych dwóch. Spadek ten, w połączeniu ze zwiększoną technologią wyrafinowania lidaru, przyczynia się do rozwoju
w pełni autonomicznych samochodów, które mogą stanowić 25 procent wszystkich zakupów pojazdów do 2035 r.

Kolejną technologią przyszłości może okazać się zastosowanie zaawansowanych algorytmów w kanałach video, które przyśpieszy tworzenie nowych aplikacji IoT i kanałów ich użycia.
W tym momencie analitycy danych mogą analizować dane demograficzne klientów z nagrań video sporządzonych w sklepach. Najnowsze badania sugerują również, że Internet rzeczy będzie korzystał z dźwięku przechwyconego na mikrofonach. Koszty związane z kanałami video i audio spadają, a czujniki są teraz wbudowywane w urządzenia po niskich kosztach – poniżej 2 USD. Dane zebrane z tych kanałów są niezwykle bogate, różnorodne i przydatne dla wielu powszechnie używanych aplikacji IoT. Niższe stawki transmisji danych, rozwój sieci danych 5G i stały spadek kosztów przechowywania w chmurze będą nadal zachęcać programistów do znajdowania nowych zastosowań video i audio.

Obecna technologia 4G LTE oferuje wysoką przepustowość do 100 megabajtów na sekundę i szeroki zakres ponad dziesięciu kilometrów. Niezawodność i dostępność są również dobre. Z drugiej strony, technologia 4G LTE wiąże się z wysokimi kosztami – od kilu dolarów za moduł w porównaniu do mniej niż dolara za Wi-Fi. Firmy mogą wdrażać połączenia 4G LTE w sieciach publicznych lub prywatnych. Sieci publiczne korzystają z tej samej infrastruktury łączności co telefony komórkowe, podczas gdy prywatne sieci łączą urządzenia w oddzielny system, sublicencjonując niewykorzystane częstotliwości od operatorów telefonii komórkowej z infrastrukturą należącą do przedsiębiorstwa.

W rozwoju IoT można wykorzystać technologię satelitarną i inne technologie mikrofalowe. Ten sposób łączności IoT może być rozważany wtedy, gdy opcje komórkowe i światłowodowe nie są możliwe, ponieważ wiąże się to z najwyższymi kosztami. Mogą być dobrym rozwiązaniem dla sektora militarnego, korzystającego z łączności satelitarnej dla bezzałogowych dronów.

Połączenia te mają średnią przepustowość, wysoki zasięg i średnią do wysokiej niezawodność i dostępność.

Większość producentów urządzeń, którzy tworzą przemysłowe rozwiązania IoT, początkowo korzystała z modelu biznesowego płatnego za produkt, za każde sprzedane urządzenie i czerpali większość swoich dochodów z długoterminowych umów serwisowych. Ten model wywołał jednak konflikt interesów pomiędzy klientami, którzy chcieli, aby ich urządzenia pracowały nieprzerwanie, a producentami, którzy czerpali korzyści z obsługi wadliwych urządzeń. Aby rozwiązać ten problem producenci przechodzą obecnie na model urządzenia typu “usługa jako usługa” (DaaS), w ramach którego sprzedają klientom subskrypcję swoich produktów. Subskrypcja obejmuje zarówno początkowy zakup urządzenia, jak i późniejsze koszty konserwacji, co pozwala producentom na zarabianie pieniędzy, nawet jeśli produkty nie wymagają obsługi. W rzeczywistości mają motywację do utrzymania swoich urządzeń w ruchu, ponieważ koszty usług mogą obniżyć ich przychody. Aby ułatwić model DaaS, producenci chcą rozwiązań łącznościowych, które pozwolą im na zdalne łączenie, monitorowanie i wykonywanie aktualizacji. Rozwiązania LPWA najlepiej odpowiadają ich potrzebom, ponieważ nielicencjonowane technologie, takie jak Wi-Fi, nie działają dobrze w “hałaśliwym” środowisku z dużą ilością zakłóceń elektrycznych i środowiskowych, w tym w zakładach produkcyjnych.

Jedną z największych potrzeb w IoT jest wszechobecna łączność – możliwość łączenia się z dowolnym urządzeniem, niezależnie od lokalizacji. Operatorzy wirtualnych sieci komórkowych (MVNO) to jedyni gracze, którzy obecnie zapewniają taką możliwość.

Mając w zasadzie nieograniczone obszary zastosowań, powinniśmy mieć na uwadze, że IoT dotyka zarówno danych wrażliwych, które koniecznie należy chronić, jak również niewrażliwych, na których nam niespecjalnie zależy np. stan kawy w ekspresie do kawy czy status miejsc parkingowych.

Według ustaleń Trend Micro trzy czynniki najbardziej wpływające na zagrożenie inteligentnych urządzeń domowych to: podłączanie tych urządzeń do niezabezpieczonych sieci na długi czas, pozostawianie domyślnych haseł oraz długi cykl życia takich urządzeń i rzadkie aktualizacje ich oprogramowania. Dla bezpieczeństwa inteligentnych urządzeń domowych kluczowe znaczenie mają: wszechstronne zabezpieczenia, wiedza użytkowników o konieczności właściwej konfiguracji oraz regularne aktualizacje oprogramowana. Zabezpieczenie wszystkich urządzeń podłączonych do sieci będzie trudne, dlatego znalezienie rozwiązania zapewniającego bezpieczeństwo danych będzie jednym z głównych celów przedsiębiorstw na rok 2018. Firmy będą musiały również zadbać o odpowiednią ochronę informacji, w tym danych osobowych.